Esőben, szélben, napsütésben
Több mint féléves tapasztalattal igyekszem összefoglalni mindazt, amit egy Reolink RLD-610LA kameráról tudni érdemes, s milyen előnyökkel bír akár egy építkezésen egy memóriakárátyával ellátott, LTE kapcsolattal rendelkező Reolink DUO 2 kamera, amely 180 fokos átláthatóságot biztosít. Teszt a Reolink Duo 2 LTE napelemes kamerával, saját Reolink napelemmel.
Már több, mint fél éve üzemel egy RLD-610LA, Reolink Duo 2 LTE kamera saját napelem táplálással a Kiskunság közepén, amelynek feladata egy privát építkezésen a lopások megakadályozása, az építkezés felügyelete, de sokszor a művezetővel való egyeztetés lebonyolítását is segíti.
A kamerát kibontva megkapjuk magát a kamera egységet, amelybe el kell helyezzünk egy SD kártyát, amire a rögzítés történik. Az én esetemben egy 64GB-os kártya került bele, amelyet kellő gyorsasággal tud írni és olvasni a kamera. Emellé szükségünk van egy 4G LTE-s SIM kártyára is, enélkül a kamera nem éled fel. Jelen szolgáltatást a Vodafone adatkártyája biztosítja, s szerencsére a puszta közepén is elegendő a sávszélesség a kamera akár folyamatos nézésre. A kamera tápellátását a Reolink RLA-SP2W napelem biztosítja, amely 6W teljesítményt ad a kamerának, s papíron -10° és 55° C között biztosítja ezt a teljesítményleadást. A kamerában egyébként egy 10.400mAh-s akkumulátor kapott helyet, ez normál tesztkörnyezetben egy hétig volt elegendő a kamerának.
A kihelyezése az oszlopra a kamerához járó konzol segítségével történt, mind a kamera és napelem saját konzoljával érkezik. Mikor összeszereltem a konstrukciót, elindítottam a kamerát, majd azonnal jelzi a kamera leírása, hogy szkenneljem be a Reolink Applikációval a kamera QR kódját, pár másodperc várakozás után már aktív is lett a kameraképem a telefonomon. Elérhető a rendszer egyébként asztali Windows kliensből is, onnan ugyanazon funkciókat érem el, mint a mobiltelefonos applikációval.
A felszerelés után következett a helyszínen való telepítés és beállítás. A kamera kétszer 3MP képet fűz össze úgy, hogy 180° képet alkot. Első meglepetésemre annyira jól van gyárilag hangolva a két kép, hogy elsőre fel sem tűnt az összefűzés a képen, egy teljes szélesvásznú képet láttam magam előtt.
Készülékbeállítás során lehetőségem volt a képernyő beállítások megváltoztatására, akarok-e vízjelet látni a kamerán Reolink logóval, dátum és idő beállítása, kamera nevének beállítása, valamint az adatvédelmi maszkolást is itt tudom megrajzolni a képen.
Ezután történt a stream beállítása. Ez a Reolink kamera két stream-et képes tárolni és továbbítani. Egy magas felbontású, egy 6MP-es összefűzött képet, valamint egy alacsonyabb, 0,6MP-es képet, amely mobiltelefonos gyors áttekintésre tökéletes. Az eszköz, mivel a tápellátása nem korlátlan, kizárólag a mozgások esetén rögzít. A mozgás érzékelésére egy PIR mozgásszenzort helyeztek a kamera aljára, amely sötétben is remekül azonosít. Mivel a kamera mesterséges intelligenciával bír, megkülönböztet embert, gépjárművét és kisállatot (hozzáteszem a teheneket is gyönyörűen detektálta).
A riasztási beállításokban meghatározhatom a PIR szenzor érzékenységét, valamint az objektumok vélt méretét (legnagyobb és legkisebb detektálható méret meghatározása). Az Akkumulátor menüben folyamatosan monitorozhatjuk, hogy hol tart a kamera akksi töltöttsége, illetve az milyen állapotban van. Meg kell jegyezzem, hogy a tesztperiódus április és október vége között volt, így a hosszabb téli sötétben való működés tesztje még várat magára. A nyári tesztek alapján elmondhatom, hogy egy sűrűbb építkezési napon, amikor számos munkás és gépjármű haladt el a kamera előtt, sem esett a töltöttség 88% alá, ám nyáron a munkaidő végeztével még mindig kapott annyi tápellátást a kamera, hogy estére (éjfélre) 100%-ot mutatott a kamera töltöttsége.
A kamera rendelkezik látható, fehér fény reflektorral is. Ezt a funkciót a Fény menüben lehet beállítani, itt tudjuk meghatározni azt is, hogy használjunk-e infrát este, vagy ne aktiválódjon. A látható fehér fény színessé varázsolja az esti képet is, s tesztjeim alapján 25 méter távolságban jól láthatóan bevilágítja a spektrumot, igaz olyan 120°-ban, tehát nem a teljes látószögben.
A kamera rendelkezik hangszóróval és mikrofonnal is. A kamera és a ház közötti 25 méteres távolságon is tökéletesen kivehető az emberi beszéd, tehát én magam is hallottam, mikor egy-egy munkafázist megbeszéltek a dolgozók, de arra is volt lehetőség, hogy itt beszéljük meg a hogyan továbbot.
Az Info menüben megkapjuk a kamera teljes adatát, kamera típusa, firmware típusa, UID egyedi azonosítót, stb.
A Felügyelet menü arra ad lehetőséget, hogy a rögzített képekről végezzünk beállításokat. Például, hogy egy mozgási esemény után hány másodperc kerüljön rögzítésre. Itt 8-30mp közötti értéket lehet beállítani, ami számomra egyébként kicsit kevés, elvártam volna a 60 mp rögzítést egy mozgási esemény után. Itt ütemezhetjük is a rögzítést, tehát van arra lehetőség, hogy beállítsuk, hogy mely napon, milyen napszakban kerüljön rögzítésre a mozgás. Ebben a menüben állíthatjuk be az Email küldést is, a kamera egy mozgási riasztás esetén E-mailben küld adatot a képpel együtt a behatolóról. A sziréna beállítása is itt történik, amely először jó ötletnek tűnt, de aztán kikapcsoltam, mert az esti órákban csak a területre besétáló emberekre is hangosan riasztott, s gondoltam zavarja az ottlevőket, s ha sokat szirénázik, akkor egy incidens esetén már fel sem figyelnek a hangra. Így a sziréna riasztását kizárólag az esti órákban a bejárati ajtóra engedélyeztem. Ebben a menüben továbbá a Push üzeneteket lehet beállítani, amelyet a kamera a telefonos applikációnak küld.
A Hálózat menü alatt kizárólag információkat láthatunk a SIM kártya IMEI kódjáról, valamint azt kapjuk meg, hogy milyen IP címen kommunikálunk a kamerával. Sajnos ez a kamera firmware nem tud RTSP streamet leadni, pedig néha az érdekes lehet a VMS rendszer részére. (Talán lehet, hogy az akkumulátort hamar le is merítené egy több alkalmas RTSP stream meghúzása a kameráról)
A Tárolás menüben az SD kártya állapotát, terheltségét monitorozhatjuk, ám itt van lehetőség arra is, hogy megadjuk a Timelapse funkció beállításait.
Az utolsó menüben a rendszerbeállításokat végezhetjük el, az idő és időzóna meghatározása, felhasználók listája és a firmware frissítést.
Összességében elmondhatom, hogy az építkezésen végzett feladatát a kamera tökéletesen teljesíti, habár az elején kellett a finomhangolás azért, hogy kisállatra ne keltse fel a szomszédokat a sziréna, vagy éppen nem az én telefonomat tolja tele push üzenetekkel egy éjszakai megvadult tehén. Riasztási beállítások, objektum méreteinek meghatározása, riasztási terület kimaszkolása, és már megfelelően működik is a rendszer.
Amennyiben kérdésetek van a kameráról, illetve a rendszerről, keressetek minket bátran a sales@aspectis.hu email címen!